Image №1

Renesans HPL w Kuchni

Tekst: Guido Klinker Zdjęcia: Häcker Küchen, Lois Lammerhuber, Austriackie Muzeum Sztuki Stosowanej/Sztuki Współczesnej

Image №8
Matka wszystkich kuchni zabudowanych: tzw. kuchnia frankfurcka zaprojektowana przez Margarete Schütte-Lihotzky
(z lewej).
Image №9
Inicjatorzy: Stefan Möller, kierownik ds. zakupów w firmie Häcker Küchen (z lewej), Rainer Zumholte, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Pfleiderer Deutschland GmbH (w środku), Jochen Finkemeier, udziałowiec zarządzający firmą Häcker Küchen
(z prawej)
„Indywidualizm w planowaniu kuchni nie ma dziś granic. Tylko w naszym asortymencie istnieje ponad 27 mln możliwych kombinacji. Dziś sprzedajemy nie tyle kuchnie, ile pomysły. Niemal każda ze sprzedawanych przez nas co roku 180 000 kuchni to unikat” – opowiada Michael Dittberner, kierownik ds. rozwoju produktów i zarządzania produktami w firmie Häcker Küchen w Rödinghausen na zachodzie Niemiec. Razem z firmą Pfleiderer ten ceniony producent mebli kuchennych opracował całkiem nową koncepcję opartą na laminatach HPL, która przekonuje zwłaszcza przemyślaną strukturą i znakomitą relacją jakości do ceny. Sprzedaż w pierwszych tygodniach od premiery dowodzi, że kuchnia HPL spotkała się z uznaniem architektów i klientów.

HPL w zabudowie kuchennej nie jest w zasadzie niczym nowym. Również firma Häcker Küchen stosuje ten materiał od dziesięcioleci. „Laminaty HPL straciły jednak na znaczeniu wraz ze wzrostem indywidualizacji i różnorodności materiałów. Warto zauważyć, że mają one wiele znakomitych właściwości, które świetnie sprawdzają się w kuchni” – wyjaśnia Rainer Zumholte, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Pfleiderer Deutschland GmbH. Dlatego razem z ekspertami z firmy Häcker Küchen zastanawiał się, w jakim stopniu można by zwiększyć popularność laminatów HPL w zabudowie kuchennej. W ten sposób powstała elastyczna koncepcja projektowo-materiałowa, dzięki której indywidualnie zaplanowana kuchnia ma spójny, jednolity wygląd. Nowoczesne kolory – perłowa szarość, satyna i śnieżna biel – są zgodne z duchem czasu.

Fronty, boki, półki i blaty robocze z HPL połączono z charakterystycznym fazowaniem krawędzi pod kątem 45°. „Laminaty HPL wyróżniają się dużą odpornością na uderzenia, wysoką temperaturę i blaknięcie koloru, są łatwe w czyszczeniu, mają stabilny kolor i strukturę. Powierzchnia matowa taką pozostaje, a z biegiem czasu niemal nie pojawiają się na niej obszary błyszczące, co ma miejsce w przypadku podobnych materiałów innych producentów. To wszystko aspekty, które przy codziennej pracy w kuchni mają duże znaczenie” – mówi Zumholte. „Przy stosowaniu wielu materiałów trzeba zrezygnować z pewnych aspektów technicznych na rzecz wzornictwa. Firmie Häcker i nam udało się jednak połączyć ewidentne zalety techniczne laminatów HPL ze współczesnymi wymaganiami w dziedzinie designu”. Dzięki temu kuchnia tego typu świetnie sprawdzi się też w młodych rodzinach. „To idealna kuchnia do poruszania się po niej w jeździku dziecięcym, oparta na logicznej koncepcji i harmonijnych formach, kolorach i materiałach” – stwierdza Michael Dittberner.

Z punktu widzenia firmy Pfleiderer projekt ma wszelkie szanse stać się prawdziwym hitem, tak jak tzw. kuchnia frankfurcka sprzed 100 lat, którą można nazwać prababką kuchni zabudowanych. Znalezienie mieszkania we Frankfurcie było wtedy niemal niemożliwe. Dlatego miasto rozpoczęło program budowy mieszkań i zleciło architektom poszukiwanie przyszłościowych rozwiązań. W poszukiwaniach tych wzięła też udział wiedeńska architekt Margarete Schütte-Lihotzky. Zaprojektowała kuchnię o niewielkiej powierzchni, która była zorganizowana w sposób tak racjonalny i funkcjonalny, że pozwalała za pomocą niewielu ruchów sięgnąć do wszystkich niezbędnych urządzeń i sprzętów, takich jak kuchenka, płyta do odstawiania, pojemnik do utrzymywania ciepła potraw, rozkładana deska do prasowania, spiżarnia, krzesło obrotowe, stół, wiadro na śmieci, ociekacz, zlewozmywak, szuflady na zapasy oraz najróżniejsze szafki. Do roku 1930 kuchnia frankfurcka została zamontowana w 10 000 mieszkań i wyznaczała standardy przez całe dziesięciolecia. Co ciekawe, uważano, że kuchnia ta powinna być niebieska, bo miało to odstraszać komary. Rekonstrukcje tej zabudowy można dziś zobaczyć m.in. w Muzeum Sztuki Stosowanej w Wiedniu. Sprytne rozwiązania funkcjonalne w nowoczesnych kuchniach przetrwały do dziś. Nowością są wzornictwo, bogata gama wariantów oraz różnorodność materiałów i możliwych kombinacji. Klasyczna zabudowa kuchenna sprawdza się do dziś w niewielkich mieszkaniach. Kto jednak ma do dyspozycji więcej miejsca, łączy często kuchnię z przestrzenią mieszkalną i wykorzystuje ją jako pomieszczenie, w którym toczy się życie i komunikacja. Kuchnia HPL firmy Häcker łączy więc tradycję, nowoczesność i przyszłość. W ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy z pierwszego pomysłu i pierwszej wymiany refleksji między producentem i dostawcą powstał całkiem nowy produkt. „Bardzo dobrze znamy nasz rynek i jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi klientami, czyli sprzedawcami. Szybko okazało się, że ta kuchnia ma szansę wzbudzić duże zainteresowanie” – tłumaczy Michael Dittberner. „Byliśmy co do tego w pełni przekonani po przeszkoleniu pracowników działających w terenie i personelu wewnętrznego – mówimy tu o 400 osobach”. Podstawami tego wspólnego projektu były: jakość produktu, cena, elastyczność logistyczna i wieloletnia współpraca oparta na zaufaniu. Jak mówi Rainer Zumholte: „Ta kuchnia jest świetnym dowodem na to, jak dobrze laminaty HPL sprawdzają się wciąż w zabudowie kuchennej. Opracowywanie i realizacja tego projektu z firmą Häcker Küchen były dla nas prawdziwą przyjemnością”. 





Z punktu widzenia firmy Pfleiderer projekt ma wszelkie szanse stać się prawdziwym hitem, tak jak tzw. kuchnia frankfurcka sprzed 100 lat, którą można nazwać prababką kuchni zabudowanych. Znalezienie mieszkania we Frankfurcie było wtedy niemal niemożliwe. Dlatego miasto rozpoczęło program budowy mieszkań i zleciło architektom poszukiwanie przyszłościowych rozwiązań. W poszukiwaniach tych wzięła też udział wiedeńska architekt Margarete Schütte-Lihotzky. Zaprojektowała kuchnię o niewielkiej powierzchni, która była zorganizowana w sposób tak racjonalny i funkcjonalny, że pozwalała za pomocą niewielu ruchów sięgnąć do wszystkich niezbędnych urządzeń i sprzętów, takich jak kuchenka, płyta do odstawiania, pojemnik do utrzymywania ciepła potraw, rozkładana deska do prasowania, spiżarnia, krzesło obrotowe, stół, wiadro na śmieci, ociekacz, zlewozmywak, szuflady na zapasy oraz najróżniejsze szafki. Do roku 1930 kuchnia frankfurcka została zamontowana w 10 000 mieszkań i wyznaczała standardy przez całe dziesięciolecia. Co ciekawe, uważano, że kuchnia ta powinna być niebieska, bo miało to odstraszać komary. Rekonstrukcje tej zabudowy można dziś zobaczyć m.in. w Muzeum Sztuki Stosowanej w Wiedniu.

Sprytne rozwiązania funkcjonalne w nowoczesnych kuchniach przetrwały do dziś. Nowością są wzornictwo, bogata gama wariantów oraz różnorodność materiałów i możliwych kombinacji. Klasyczna zabudowa kuchenna sprawdza się do dziś w niewielkich mieszkaniach. Kto jednak ma do dyspozycji więcej miejsca, łączy często kuchnię z przestrzenią mieszkalną i wykorzystuje ją jako pomieszczenie, w którym toczy się życie i komunikacja.

Kuchnia HPL firmy Häcker łączy więc tradycję, nowoczesność i przyszłość. W ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy z pierwszego pomysłu i pierwszej wymiany refleksji między producentem i dostawcą powstał całkiem nowy produkt. „Bardzo dobrze znamy nasz rynek i jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi klientami, czyli sprzedawcami. Szybko okazało się, że ta kuchnia ma szansę wzbudzić duże zainteresowanie” – tłumaczy Michael Dittberner. „Byliśmy co do tego w pełni przekonani po przeszkoleniu pracowników działających w terenie i personelu wewnętrznego – mówimy tu o 400 osobach”. Podstawami tego wspólnego projektu były: jakość produktu, cena, elastyczność logistyczna i wieloletnia współpraca oparta na zaufaniu. Jak mówi Rainer Zumholte: „Ta kuchnia jest świetnym dowodem na to, jak dobrze laminaty HPL sprawdzają się wciąż w zabudowie kuchennej. Opracowywanie i realizacja tego projektu z firmą Häcker Küchen były dla nas prawdziwą przyjemnością”.
Datenschutz