Image №1

Zdrowe i ekologiczne rozwiązanie

"Wielu architektów w ogóle nie zwraca uwagi na kwestię powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Bardzo nieliczni naprawdę się na tym znają, a pomiary wykonuje się sporadycznie - mówi Mario Drees. Wie to z doświadczenia, ponieważ „do dziś nie ma w Niemczech żadnych wiążących reguł określających jakość powietrza w mieszkaniach. Istnieją jedynie zalecenia Federalnego Urzędu Ochrony Środowiska”. 
Tekst: Guido Klinker
Zdjęcia: modul A – Stefan Röhler

Image №8
Mario Drees (w środku w szarej koszuli) i jego zespół stawiają na budownictwo ekologiczne. Płyty LivingBoard firmy Pfleiderer były preferowanym materiałem do wykończenia wnętrz domu dla uchodźców w Lübbecke.
Drees jest kierownikiem przedsiębiorstwa Zimmerer-Profibau GmbH z miasta Preußisch Oldendorf, a zarazem kierownikiem budowy. Bardzo ucieszył go fakt, że w przetargu na budowę domu dla uchodźców miasto Lübbecke wyraźnie wymagało zastosowania drewna nieszkodliwego z ekologicznego punktu widzenia. Za niedopuszczalne uznano też styropian czy wełnę mineralną.

Tak konkretne sformułowania są rzadkością w przetargach, ponieważ w ponad 90% przypadków do wykańczania wnętrz używane są płyty OSB. Cechują się one atrakcyjną ceną, szybką dostępnością i dużą wytrzymałością. Pod względem ekologii mają jednak sporo wad. Są produkowane niemal wyłącznie z drewna sosnowego i klejone żywicą poliuretanową, a w warstwach wierzchnich stosowane są nierzadko również kleje formaldehydowe. Drewno sosnowe wydziela szkodliwe dla zdrowia terpeny – czasem w tak wysokim stężeniu, że budynki nie mogą zostać zamieszkane lub wręcz muszą zostać zamknięte już po wprowadzeniu się lokatorów.

Dla Mario Dreesa i jego zespołu warunki przetargu nie stanowiły szczególnego wyzwania, ponieważ jego przedsiębiorstwo i tak postawiło na ekologiczne budownictwo z użyciem drewna. Firma otrzymała zlecenie na budowę domu dla uchodźców w roli generalnego wykonawcy i wybrała płyty LivingBoard firmy Pfleiderer jako alternatywę dla płyt OSB. „Płyta LivingBoard składa się w 90% ze świerku o niskiej zawartości żywicy i jest produkowana przy użyciu kleju bez formaldehydów” – opowiada Thorsten Strothmann, który w firmie Pfleiderer kieruje działem konstrukcyjnych materiałów drewnopochodnych. Płyty powstają z drewna, które pochodzi z lasów zagospodarowanych w sposób zrównoważony. LivingBoard ma znakomite parametry, takie jak odporność na zginanie, spęcznienie i ogólna wytrzymałość. Emisja LZO (LZO = lotne związki organiczne) jest w ich przypadku tak niska, że spełniają one nawet najwyższe wymagania. Certyfikaty „Niebieski anioł” i „Jakość PREMIUM” (patrz artykuł w sekcji News) dowodzą wysokiej jakości tego produktu. Thorsten Strothmann: „Od 1978 r. płyty LivingBoard zostały użyte w ponad 450 000 jednostek mieszkaniowych. Mamy więc wieloletnie doświadczenie w pracy z tym materiałem i wiemy, jak bezpieczne jest stosowanie go jako rozwiązania szczególnie przyjaznego dla środowiska”. 


Strothmann omówił wszystkie szczegóły dotyczące budowy ośrodka dla uchodźców z Mario Dreesem i uruchomił w firmie Pfleiderer wszelkie niezbędne procesy. Budynek w Lübbecke ma być gotowy na początku lutego 2017 r. Będzie składał się z dwóch bloków mieszkalnych, połą- czonych zadaszeniem i klatką schodową. Przez trzy lub cztery lata budynek zapewni bezpieczne i zdrowe schronienie dla maks. 35 uchodźców, po czym zostanie włączony w zasoby mieszkań socjalnych miasta. „Dla mnie drewno jest surowcem XXI w., pozwalającym wznosić budowle ekologiczne i trwałe. Jakość powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych staje się coraz ważniejsza. Na przykład Monachium zabroniło montażu płyt zawierających terpeny. To na pewno nie jest ostatnia decyzja tego typu” – nie ma wątpliwości Mario Drees. Nowy dom dla uchodźców w Lübbecke jest tu dobrym przykładem.
Datenschutz