Image №1

Na tropie trendów

Firma Pfleiderer co cztery lata wprowadza na rynek nową kolekcję. Jej tworzenie jest bardzo pracochłonnym procesem. Kolekcja obejmuje niezliczone struktury, dekory oraz indywidualne wzory. Ta na lata 2017–2020 obejmuje aż 360 dekorów. 
Tekst: Tanja Dolic Zdjęcia: www.thomastratnik.de

Image №2
Image №3
Image №8
Pod koniec ubiegłego roku 300 najważniejszych partnerów handlowych firmy Pfleiderer miało okazję przedpremierowo zobaczyć światową kolekcję „One Collection” we Frankfurcie i w Warszawie. Ich reakcje były w pełni pozytywne. Jeden z gości, reprezentujący czołowego hurtownika z Czech, stwierdził: „Jestem pod wrażeniem wyrazistości, energii i złożoności tej kolekcji”. To pochwała dla Christiane Gebert i zespołu z firmy Pfleiderer oraz potwierdzenie, że nowa kolekcja trafiła w dziesiątkę. 
W oparciu o szeroko zakrojoną analizę rynku, konkurencji, upodobań i trendów firma Pfleiderer oferuje każdemu klientowi koncepcję stylistyczną dostosowaną do jego wyjątkowych potrzeb i wyobrażeń. Projektantka wzornictwa przemysłowego Christiane Gebert odpowiada za opracowanie nowej kolekcji firmy Pfleiderer. Kolekcja zatytułowana „Inspiracje blisko Ciebie” idealnie trafia w oczekiwania klientów, niezależnie od tego, czy są to firmy przemysłowe, rzemieślnicy, handlowcy, czy architekci. Jak jednak wygląda przekuwanie nowego trendu w rzeczywistość i jak taki trend w ogóle powstaje?

„Podstawą pracy nad każdą nową kolekcją są tzw. megatrendy” – tak Christiane Gebert opisuje pierwszy krok poszukiwania nowych pomysłów. Źródłami megatrendów są zmiany społeczne, odbijające się na życiu każdego człowieka. Nie jest to nauka ścisła – trzeba tu mieć sporo doświadczenia i wyczucia. Christiane Gebert identyfikuje trendy na podstawie obserwacji i analizy targów i wystaw, publikacji dotyczących budownictwa targowego i sklepowego oraz pomysłów architektów i branży meblarskiej (łazienka, kuchnia, mieszkanie, biuro). Następnie projektantka zestawia wyniki swoich analiz z wynikami badań przeprowadzonych przez duże przedsiębiorstwa zajmujące się badaniem trendów. Analiza ta jest bardzo czasochłonna i żmudna – między pierwszym krokiem i udostępnieniem całej kolekcji może minąć nawet pięć lat. „Trend nie powstaje z dnia na dzień. Wyłania się powoli i stopniowo. Dlatego praca nad nową kolekcją jest nieprzerwanie rozwijającym się procesem” – wyjaśnia. Christiane Gebert bada więc już dziś, co będzie w cenie jutro.   

Zmysł do detali
Po zidentyfikowaniu trendu następuje kolejny krok analizy. „Megatrendem może być na przykład 'Tradycja'” – tak opisuje tę konkretną koncepcję stylistyczną Gebert. W oparciu o analizę hasła nadrzędnego projektantka w drobnych krokach opracowuje powiązane potrzeby i oddziaływania w takich obszarach jak styl życia, mieszkanie, materiały i powierzchnie.  
W obszarze „mieszkanie” może pojawić się na przykład tzw. trend retro. Wyróżnia go w szczególności autentyczność, przytulność i wygoda z wyraźnym zamiłowaniem do nowoczesności. W mieszkaniu obecna musi więc być nowoczesna technika ze wszystkimi swoimi udogodnieniami, lecz powinna trzymać się dyskretnie na drugim planie. Na tej podstawie trzeba zadać sobie pytanie, jak oddać trend retro w drewnie i dekorach wchodzących w skład nowej kolekcji. 

„Trend nie powstaje
z dnia
na dzień”.

Christiane Gebert, projektantka wzornictwa przemysłowego
Tradycja na wyciągnięcie ręki
Do tradycyjnych gatunków drewna zaliczamy na przykład wiśnię i dąb. „W ostatnich latach dąb przeżywa prawdziwy boom, co wynika z megatrendu, jakim jest 'Tradycja'” – wyjaśnia Gebert.

Identyfikacja odpowiedniego gatunku drewna dla danego trendu stanowi więc kolejny ważny punkt w opracowywaniu kolekcji. Właśnie z tradycją wiążą się też aspekty dotykowe i ślady użytkowania. Wśród klientów bardzo popularny jest styl vintage. „Dużą rolę odgrywają w nim aspekty dotykowe. Dekor ożywa dzięki swojej strukturze. Dlatego badania w tym kierunku stanowią niezwykle ważny krok” – wyjaśnia Gebert. W tym segmencie nowej kolekcji można więc znaleźć wiele autentycznych gatunków drewna z wyraźnym rysunkiem słojów, drobnymi niedoskonałościami, śladami piłowania i szorstką strukturą – to zachęca do dotknięcia i doświadczenia na własnej skórze.

Kluczową rolę przy interpretowaniu megatrendu odgrywa też dobór kolorów. Dopełnieniem kolekcji są bowiem dekory jednokolorowe na bazie wzornika Natural Colour System (NCS). W segmencie tradycyjnym są to ciepłe kolory chromatyczne, takie jak oliwkowa zieleń czy barwy ziemi, skontrastowane z chłodną bielą. „Wybór kolorów jest niezwykle istotny. To przecież coś, o co pyta się klientów końcowych najrzadziej” – stwierdza Gebert.

Image №4
Właściwa realizacja każdego trendu 
Trendy nie są jednolite. Muszą być analizowane i śledzone w najdrobniejszych szczegółach. Przykładowo, w obszarze indywidualizacji projektantka musi pójść w innym kierunku. Tutaj punktem ciężkości jest wyjątkowość. Kluczową rolę odgrywają więc odwaga mieszania stylów i dobierania kontrastowych, mocnych kolorów, niekonwencjonalne powierzchnie i materiały oraz wyraziste drewno.

Dopracowane światy kolorystyczne
Prosty podział gatunków drewna na zaledwie sześć światów kolorystycznych, na podstawie których można dobrać pozostałe elementy wzornictwa, pozwala każdej zainteresowanej osobie wyrobić sobie pierwsze wrażenie i łatwo przejść do wyboru deseni. „Wpadające w ucho nazwy – 'Beyond the sea', 'Summertime', 'As time goes by', 'Tea for two', 'Pianoman' oraz 'Black Coffee' – ułatwiają sprecyzowanie własnych wyobrażeń stylistycznych” – tak Gebert wyjaśnia zastosowany podział. W świecie „Beyond the sea” znalazło się na przykład jasne drewno w skandynawskim stylu, takie jak brzoza, klon czy buk. Ten świat kolorystyczny cechuje się prostymi, eleganckimi formami i pastelowymi barwami. Zastosowane gatunki drewna harmonijnie łączą się tu z aluminium lub czarnym, płaskim kamieniem. Dobry kontrast można uzyskać przez wykorzystanie antracytu i chłodnych odcieni szarości.

„Summertime” obejmuje natomiast gatunki drewna nawiązujące do lata i cechujące się naturalnym wyglądem, takie jak buk czy jesion. Dominuje tu wyrazisty rysunek słojów i konkretne detale. Gdy drewno w jasnych, naturalnych i miodowych odcieniach połączymy z betonem lub stalą i mocnymi kolorami oraz ciepłymi odcieniami szarości, powstanie wnętrze o ciepłej, przytulnej atmosferze.
Image №5

Christiane Gebert
Projektantka wzornictwa
przemysłowego

Christiane Gebert urodziła się w 1964 r. w Hamburgu. Studiowała wzornictwo przemysłowe w Kilonii. Po ukończeniu studiów pracowała samodzielnie jako projektantka mebli. W latach 1997–2000 zajmowała się projektowaniem dla firmy Pfleiderer w Neumarkt. Potem była kierowniczką działu projektów w branży mebli kuchennych m.in. w firmach wellmann i Alno AG. Od 2006 r. powróciła do niezależnej działalności w roli doradcy/projektantki w przemyśle (meble, budowa jachtów, materiały drewnopochodne) i w tym charakterze współpracuje od 2014 r. z firmą Pfleiderer. Od 1 stycznia 2017 r. Christiane Gebert powraca do grona pracowników firmy Pfleiderer Group S.A. – odpowiada za projekty i wzornictwo. 
Megatrend „Tradycja” został odzwierciedlony choćby w świecie „As time goes by”. To koncepcja, w której znajdziemy szare i postarzane gatunki drewna z mocnym rysunkiem słojów, śladami użytkowania, oznakami starości i wyraźną strukturą. „Poszarzałe gatunki drewna, takie jak dąb i wiąz górski, tworzą fascynujące połączenie z błyszczącymi lub pokrytymi patyną metalami, betonem czy rdzawą stalą oraz neutralnymi, ciepłymi kolorami” – wyjaśnia Gebert.

Na tej zasadzie dokonano podziału na pozostałe światy kolorystyczne. Ich uzupełnieniem są trzy kolejne z dekorami kamiennymi i fantazyjnymi. W światach „Catch of the day”, „Pink Houses” i „River deep, mountain high” projektantka odeszła od materiałów drewnianych. Grafiki i wzory tekstylne oraz niekonwencjonalne materiały, lecz także tynk, minerały, beton czy kamień stanowią idealne uzupełnienie sześciu światów kolorystycznych opartych na drewnie i dodają im energii.

Dekory jednokolorowe podzielono na dwa światy – „Over the rainbow” i „Stormy weather”. W gamie kolorów chromatycznych znalazło się całe spektrum barw, uzupełnionych kolorami neutralnymi obejmującymi chłodne, ciepłe i neutralne szarości oraz biele.

Przede wszystkim prostota
Przez podział na sześć światów głównych i pięć światów uzupełniających liczne dekory zorganizowano w przejrzysty, zrozumiały sposób. Na podstawie ocen w „zeit.geist” – społeczności projektowej obejmującej pracowników firmy Pfleiderer z działów sprzedaży, zakupów i zarządzania produktami – firma Pfleiderer nieprzerwanie rozwija istniejącą kolekcję, eliminuje luki w zbiorze dekorów, zastępuje wycofywane dekory nowymi i uzupełnia ofertę o nowe desenie. Członkowie grupy „zeit.geist” wspólnie dbają o przegląd rynków i ofert konkurencji, który jest niezbędny do tworzenia nowych rozwiązań.

W nowej kolekcji na lata 2017–2020 znalazł się – jak to zwykle w przypadku firmy Pfleiderer – szereg nowych dekorów, światów kolorystycznych oraz twórczo wykorzystanych trendów dla przemysłu, architektury i handlu. Zgodnie ze swoimi priorytetami firma Pfleiderer postawiła przy tym na prostotę i zadbała o odpowiednią strukturę kolekcji..
Image №7
Datenschutz