niemal nieograniczone możliwości

Prof. dr andreas michanickl wykłada na wydziale technologii drewna i budowy w wyższej szkole zawodowej w rosenheim. ten uznany ekspert w dziedzinie technologii materiałów drewnopochodnych intensywnie zajmuje się nowymi technologiami przetwarzania i obróbki. do kwietnia ubiegłego roku był też członkiem rady nadzorczej grupy Pfleiderer. 
Interview: Guido Klinker

Image №5
1. Jakie znaczenie mają dziś materiały drewnopochodne? a jak będzie w przyszłości?
Znaczenie materiałów drewnopochodnych w budownictwie oraz w branży meblarskiej i wykończeniowej już dziś jest bardzo duże. Ze względu na wiele korzystnych właściwości i możliwości tych materiałów ich popularność będzie rosła. Nasze społeczeństwo – a zwłaszcza politycy – zaczyna od jakiegoś czasu dostrzegać zalety drewna i materiałów drewnopochodnych. Częstotliwość ich wykorzystania rośnie od lat zarówno w budownictwie, jak i w branży meblarskiej i wykończeniowej. Spodziewam się kontynuacji tego trendu. W obu obszarach jestem w stanie wyobrazić sobie jeszcze większy wzrost popularności materiałów drewnopochodnych na rynku. Przyczyni się do tego powstawanie nowych materiałów i powierzchni oraz nowych metod produkcji i obróbki.

2. Czy dostrzega pan w perspektywie kolejne obszary zastosowania dla materiałów drewnopochodnych, a jeśli tak, jakie?
Nasze społeczeństwo powoli ponownie uświadamia sobie wiele pozytywnych właściwości drewna i materiałów drewnopochodnych. Już dziś stosuje się je w wielu obszarach, o których często nawet nie wiemy lub na które nie zwracamy uwagi. mało kto skojarzyłby na przykład materiały drewnopochodne z samochodami, tankowcami czy transformatorami. W przyszłości pojawią się jednak nowe metody produkcji i stworzone dzięki nim nowe materiały drewnopochodne o całkiem nowych zastosowaniach. Od jakiegoś czasu pracujemy na przykład z interdyscyplinarną grupą badawczą nad stworzeniem materiałów hybrydowych do najróżniejszych zastosowań w motoryzacji, budownictwie naziemnym, meblarstwie i innych sektorach branży dóbr konsumpcyjnych. To moim zdaniem fascynujące. Chcemy stworzyć lekkie, wytrzymałe kompozyty z drewna i materiałów drewnopochodnych o nierzadko złożonej geometrii i z wykończoną powierzchnią, które za pomocą nowych metod będzie można wytwarzać w oszczędny i ekonomiczny sposób.

3. Na co powinni postawić producenci materiałów drewnopochodnych, aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku?
Sektor materiałów drewnopochodnych w Europie Środkowej jest mocną branżą ukierunkowaną na ekologię. Stanowi wręcz wzór w zakresie kaskadowego wykorzystania surowców. Poddaje recyklingowi drewno z odzysku i w nowoczesnych instalacjach kogeneracyjnych wykorzystuje je do produkcji ciepła. Generuje przy tym prąd, który jest wprowadzany do sieci. Tym samym ma istotny wkład w ochronę klimatu i budowę przyjaznej dla środowiska, zrównoważonej gospodarki obiegowej chroniącej zasoby. Sektor ten powinien to robić z większą pewnością siebie i głośniej o tym mówić. Producenci materiałów drewnopochodnych powinni być kreatywni tak jak wykorzystywany przez nich surowiec. Logistyka, pozyskiwanie surowców, projektowanie produktów, energia i personel to ważne tematy zarówno na dziś, jak i na kolejne lata. Kto sobie z nimi poradzi, ten będzie aktywnie uczestniczył w kształtowaniu przyszłości. 
Pfleiderer

ANZEIGE        

Image №6
więcej informacji
Datenschutz